073-7602420  


האדריכלות בחיפה לאורך ההיסטוריה

 

התכנון האורבני של העיר חיפה  הוא ללא ספק יוצא דופן ומרשים שאותו ניתן לזהות כמעט מכל פינה בעיר. מבחינה עירונית, התכנון נחשב ליוצא דופן בשל שתי סיבות מרכזיות הקשורות להקמתה של העיר חיפה. האחת היא - הבנייה הטופוגרפיות המאפיינת את העיר, הרי חיפה נבנתה על גבי הר הכרמל וכך העיר יוצרת מראה טופוגרפי מיוחד המתאפיין בבתים הבנויים על הר מהם נשקף נוף עוצר נשימה להרים או לנמל חיפה השוכן בסמוך לחופי הים המרהיבים של חיפה. הסיבה השנייה לשונות העיצובית של העיר הוא השילובים ההיסטוריים המרתקים של העיר הקשורים לאירועים ההיסטוריים והמאבק בין התנועה הלאומית בעיר לבין התנועה הפלסטינית.

 

תכנון אדריכלי לבית בחיפה

 

כמו כן, חיפה מתהדרת בגנים הבהאים המייצגים יופי ואסתטיקה בלתי מתפשרים, שאגב הגנים הללו בנויים על הר הכרמל בצורה מדורגת, כאשר בהם קיימים תשעה עשר טרסות המשקיפות על הגנים המרהיבים ועל נמל חיפה. השילוב המנצח בין הגנים המטופחים והיפים לבין הגוון הכחול של הים ואוניות המסע המעטרות את החוף, יוצר אווירה ייחודית המשפיעה רבות על אדריכלים בחיפה המעורבים בפרויקטים שונים בעיר, בין אם מדובר על אדריכלות בחיפה העוסקת בתכנון בתים פרטיים, שימור מבנים ישנים, תכנון מוסדות, מוזיאונים, בניינים חדשנים בתי כנסת ועוד.

 

עיצוב פנים בחיפה 

 

השפעת האדריכלות המודרנית על העיר חיפה

 

אדריכלות בחיפה היא אתגר גדול עבור בעלי מקצוע והדיירים, שהרי הם מעוניינים לבצע שילוב נהדר שבן אופי העיר לבין האדריכלות המודרנית, ולכן מדובר באתגר שאינו פשוט עבור אדריכלים ומעצבי פנים בחיפה. כל אדריכל מקומי המתכנן מבנים בעיר חיפה יודע עד כמה בעלי הבית מעוניינים להביא את האווירה הייחודית של חיפה לביתם, בין אם מדובר על עיצבו פנים או עיצוב חוץ. ולכן, האתגר הוא גדול, כיוון שיש כמה וכמה סגנונות עיצוב המבוססים על ההיסטוריה המרתקת של העיר ועל המבנים המיוחדים שהיא מכילה. גם מעצבי פנים בחיפה חשים היטב את הביקוש לעיצובים אותנטיים מיוחדים, ולכן עליהם לשלב בין סגנון עיצוב מודרני לבין סגנון עיצוב המתבסס על אלמנטים ישנים ויפים.

 

עיצוב פנים של טובה וצילה אדריכלים 

 

איך הבנייה והאדריכלות הושפעו במהלך ההיסטוריה בחיפה?

 

אם תסתובבו בחיפה תוכלו לראות סמטאות ציוריות יפיפיות, בעיקר במרכז העיר סביב הגנים הבהאים ובמקומות נוספים, בהם הבנייה היא ישנה וטובה המכילה בנייה מאבן טבעית, טרסות קטנות עם צמחייה ירוקה ומגוון סגנונות אדריכלות המבוססים עם המראה הישן. כמו כן תוכלו למצוא אדריכלות קלאסית שמקורה ביוון ורומא בהשפעת האימפריה הביזנטית המכילה סגנון מיוחד וציורי, אדריכלות ערבית אוריינטלית בהשפעת האימפריה העות'מנית וסגנונות בנייה מערביים בשל העובדה מזה שנים רבות מוקד מרכזי למסחר ונקודת מעבר לאישים מכל העולם בשל היותה עיר נמל מרכזית.

 

למעשה, ערבוב של סגנונות כל כך מגוונים המכילים פיסות היסטוריה מרתקים הם אלה שיצרו את חיפה שאנו מכירים כיום. יחד עם זאת, הבנייה המודרנית אומנם מבוססת על אותה היסטוריה אהובה וישנה, אך ישנן שכונות מודרניות מפותחות המבוססות על אותו מראה אותנטי אהוב, רק עם נגיעות מודרניות שהתווספו להן מהבנייה המודרנית החדשנית, וכמובן טכנולוגיה חדשנית ששינתה מעט את העיצוב האדריכלי העתיק, אך הוא עדין עם אופי מיוחד משלו.

 

עיצוב פנים אוריינטלי לבית בחיפה 

 

לסיכום, אדריכלות בחיפה היא רב גונית ומאפשרת לתושבים לעצב את ביתם בהשראת ההיסטוריה המרשימה של העיר עם נגיעות מודרניות ועכשוויות הקיימות בעלום האדריכלות. אדריכלים בחיפה יוכלו לקחת את הסגנון הישן והאהוב ולהכניסו לעיצוב הפנים והחוץ של הבית ובכך לאפשר לדיירים ליהנות מכל העולמות, גם עיצובים מודרניים וגם  אווירה ייחודית המאפיינת את העיר.